Nowe super lekkie koła E*Thirteen XCX Race

koła E*13 XCX Race las

Nowe super lekkie koła E*Thirteen XCX Race

E*Thirteen po wprowadzeniu na rynek kasety XCX Plus i korb XCX Race, które są dumnie reklamowane jako najlżejszy seryjnie produkowany mechanizm korbowy na świecie poszło za ciosem i pokazało światu totalnie nowe koła. Tym samym powstały super lekkie carbonowe koła oznaczone logotypem XCX Race.

Nowe koła XCX Race były zaprojektowane z myślą o tym, iż muszą wytrzymać najcięższe wyścigi świata, takie jak Cape Epic czy BC Bike. Te koła to połączenie ultra lekkich, a zarazem wytrzymałych carbonowych obręczy z lekkimi i wytrzymałymi aluminiowymi piastami.

Koła XCX Race są podzielone na dwie kategorie. Koła IW24 jak sama nazwa wskazuje, posiadają obręcze o szerokości wewnętrznej 24mm która jest odpowiednią, a niektórzy powiedzą, że nawet lekko przesadzoną szerokością dla obręczy XC. Są przystosowane do węższych opon, natomiast odwdzięczają się swoją niską masą na poziomie 1350g.

Wersja IW28 posiada obręcze o wewnętrznej szerokości 28mm, dzięki temu możemy używać ich z szerszymi oponami do bardziej trailowej jazdy, a ich masa nadal pozostaje na zadowalającym poziomie 1520g.

Jak wszystkie koła E*Thirteen, również te objęliśmy dożywotnią gwarancją na carbonowe obręcze.

Obręcze

E*Thirteen używa włókna węglowego do tworzenia obręczy bez zagięć na rantach – tak zwane obręcze hookless. Wygląd zewnętrzny obręczy XCX nie zdradza zbyt wiele o tym co się dzieje w ich wnętrzu, ale wersja IW28 waży 380g, a IW24 340g (tolerancja +/-15g).  Wersję IW24 zaprojektowaliśmy do opon w rozmiarach od 2,0” do 2,3”; podczas gdy wersja IW28 najlepiej współpracuje z oponami 2,1” do 2,4”.

Kolejną różnicą pomiędzy tymi dwoma obręczami oprócz szerokości wewnętrznej, jest głębokość całego profilu. IW24 ma wyższy profil, aby najlepiej wyważyć jej wytrzymałość i masę. IW28 ma płytszy i szerszy profil, aby opona lepiej trzymała się w obręczy. Koła przychodzą oklejone taśmą do opon bezdętkowych i mają założone wentyle.

Przekrój profilu kół E*Thirteen XCX Race IW24 oraz IW28

Piasty

Piasty obrabiane są z jednego kawałka aluminium. Posiadają po 28 otworów na szprychy i mocowanie pod tarczę w standardzie na 6 śrub. Wyjątkiem jest przednie koło w wersji IW24, którego piasta ma 24 szprychy. Oś piasty jest również aluminiowa i od teraz nie będziesz potrzebował żadnych narzędzi do jej montażu i demontażu. Dzięki temu dużo łatwiej przeserwisujesz swoją piastę i zmienisz typ bębenka z którym będziesz chciał ją używać.

Bębenki dostępne są w wersji Sram XD oraz Shimano Microspline i zazębiają się co 6 stopni, czyli 60 razy podczas jednego obrotu koła!

Szprychy i Nyple

Do budowy kół użyliśmy szprych z normalnymi zakrzywionymi główkami. Nie będziesz miał żadnych problemów z ich wymianą i w razie czego dopasowaniem zamiennika nawet od innego producenta.

Koła IW24 wykorzystują szprychy DT Swiss Revolution, najlżejsze okrągłe szprychy tego producenta, które są cieniowane 2mm – 1,5mm – 2mm. Wersja IW28 potrzebują trochę więcej mięsa, dlatego są zaplecione na szprychach DT Swiss Competition Race o cieniowaniu 2mm – 1,6mm – 2mm.

Całość uzupełniają aluminiowe nyple i podkładki pomiędzy nyplami, a obręczami, które zapewniają dobre dopasowanie i wyrównują naprężenia w zaplecionym kole.

Opcje i Ceny

Tak jak wszystkie koła E*Thirteen, te również dostarczamy z kilkoma zapasowymi szprychami, nyplami i podkładkami, aby w razie czego w prosty sposób rozwiązać problem.

Koła wstępnie wyceniliśmy jak poniżej:

IW24:

  • koło przód XCX Race Carbon – 29″ x 24mm – 24 otwory – 110x15mm – 4035zł
  • koło tył XCX Race Carbon – 29″ x 24mm – 28 otworów – 148x12mm – XD lub Microspline – 4939zł
  • komplet kół XCX Race Carbon – 8974 zł

IW28:

  • koło przód XCX Race Carbon – 29″ x 28mm – 28 otworów – 110x15mm – 3589 zł
  • koło tył XCX Race Carbon – 29″ x 28mm – 28 otworów – 148x12mm – XD lub Microspline – 4389zl
  • komplet kół XCX Race Carbon – 7978 zł

Koła dostępne u naszych dilerów oraz na naszej stronie internetowej TUTAJ

About the author

admin

Powiązane posty

E*13 kaseta TRS Plus 12S

kaseta E*Thirteen TRS Plus 9-50t 12 biegów

E*Thirteen od dłuższego czasu produkuje kasety, które sprawiają, że możliwości...

E*13 mostek i kierownica Plus

E*Thirteen wprowadza na rynek kierownice i mostki: pierwsze wrażenia i parametry

Na przestrzeni ostatnich kilku lat E*Thirteen ciągle rozwijało swoją ofertę...