OCHAIN – chainless feeling
Dawno, dawno temu… tak zaczyna opowiadanie o procesie kreacji Ochain nowego i przełomowego na skalę światową produktu Fabrizio Dragoni, wielokrotny zwycięzca zawodów DH w kategorii Pro Master. Pomysł wpadł mu do głowy podczas oglądania Puchar Świata UCI w Hafjell we wrześniu 2014 roku. Wtedy to Neko Mulally miał swój niesamowity przejazd bez łańcucha (WIDEO), a wewnętrzny nerd i inżynier Fabrizio zaczął rozmyślać: „Jakie korzyści może ze sobą nieść jazda bez łańcucha?”
Rok później powtórzyła się ta sama historia, w której Aaron Gwin wygrał w Leogangu jadąc również Chainless (WIDEO).
Po tych zawodach Fabrizio postanowił przestudiować i zbadać nowy scenariusz jazdy: jazda bez łańcuchów, z jednocześnie aktywnym napędem. Dzięki rosnącemu sukcesowi systemu jednorzędowego, droga stała otworem.
Nieformalne spotkanie pasjonatów, inżynierów, bikerów i projektantów rozpoczęło pracę nad koncepcją aktywnego pająka.
Po pierwszych prototypach i testach zaczęło robić się poważnie. Zdecydowali się na produkcję przemysłową i pogłębienie procesu badawczo-rozwojowego. Zaprojektowali łatwy w obsłudze element, pasujący do większości standardów na rynku ze standardową tarczą BDC 104.
Tak mały przedmiot oferował wiele różnych możliwości, czuli potrzebę ich zrozumienia, testowania i jazdy!
JAZDA BEZ ŁAŃCUCHÓW – CHAINLESS FEELING
Jazda bez łańcucha oznacza płynne odczucia, brak odbicia korb, wyjątkowo dobrą skuteczność hamowania i wiele więcej.
Oznacza to również niską „reaktywność” roweru, uczucie „większego skoku” i aktywne zawieszenie podczas pompowania.
Na podstawie tych wyników postanowili sprawdzić produkt w różnych warunkach jazdy, aby dopasować ilość stopni obrotu pająka do konkretnych warunków na trasie.
MOŻLIWOŚCI KONFIGURACJI OCHAIN
OCHAIN jest teraz dostępny z opcjonalnymi ustawieniami trzech stopni: 6°, 9°, 12° i działa tak, jak pokazano poniżej. Jak osiągnęli ten zakres ustawień?
Krok wstecz: efektywność pedałowania czy grawitacja?
Kompromisy są konieczne, z nich rodzą się współczesne rowery górskie. Kopanie korby (cofanie) jest jedną z konsekwencji na który wpływ ma działanie tylnego zawieszenia, pomimo wysiłków najlepszych inżynierów.
Aktywny pająk OCHAIN może usunąć lub zmniejszyć kopanie korby (cofanie), izolując w razie potrzeby napęd od tylnego zawieszenia. Wracając do możliwości konfiguracji, nie ma dobrej ani złej, ale trzeba dobrze zrozumieć co sprawia, że przejazd jest jeszcze płynniejszy.
Z powyższych wykresów jasno wynika, że możesz przekształcić swój rower DH w maszynę z płynnym zawieszeniem i uczuciem jazdy bez łańcucha lub uzyskać bardziej wydajny rower enduro, dodając wrażenie jazdy bez łańcucha w pierwszej części skoku.
Oto kilka przykładów:
Czy zamierzasz ścigać się w dół na torze Val di Sole Black Snake?
Ustaw OCHAIN na 12° i jedź z bananem na twarzy.
Czy zamierzasz ścigać się enduro na skalistym szlaku La Thuile?
Ustaw OCHAIN na 6° lub 9° – efekt murowany.
Zamierzasz jeździć ze znajomymi w bike parku na cały weekend?
Ustaw OCHAIN na 9° lub 12°, a zrozumiesz czym jest flow.
OCHAIN DLA PRAWDZIWYCH NERDÓW
Jeśli chcesz w pełni zrozumieć możliwości OCHAIN i poważnie podejść do konfiguracji, tutaj znajdziesz szkielet całego projektu.
Siła ściskania z wektorem pochodzącym od ziemi teoretycznie przechodzi w skok amortyzatora. Z wielu powodów w prawdziwym życiu jej część jest pochłaniana przez ciało jeźdźca. Łańcuch jest naciągany, korby cofają się, noga jest kopana. Czasem jeździec radzi sobie z tym bardziej, czasem mniej. Czasami jeźdźcy po prostu nie zwracają na to uwagi, Ci bardziej doświadczeni odpowiadają nieświadomymi ciągłymi korektami.
W pewnych warunkach (np. podczas hamowania) prawie niemożliwe jest radzenie sobie z kopaniem korby, szczególnie dla osób jeżdżących po płaskim terenie. Kolarz downhillowy Elite przeszedł dla nas kilka testów telemetrycznych: w rezultacie po zamontowaniu OCHAIN zamontować o 50lbs twardszą sprężynę do dampera, aby utrzymać ten sam moment dobicia zawieszenia. Oznacza to, że siła pochłaniana przez jego przednią stopę była bardzo duża.
Przy największym ustawieniu OCHAIN żaden element siły nie dociera do stopy, co skutkuje słynnym uczuciem braku łańcucha.
FLOW. SWOBODA. KOMFORT. MOC.
A jeśli zamiast tego potrzebujemy reaktywności? Kiedy chcemy pompować rower, siła rowerzysty hamuje zawieszenie za pomocą korb. Jeździec „ogranicza” skok swojego roweru. W jakiej części skoku pompujemy zawieszenie? Od połowy do końca skoku. Dzięki OCHAIN możliwe jest utrzymanie tej samej reaktywności roweru, wybierając ustawienie z niskim stopniem obrotu, jak pokazano na poniższym wykresie.